ДепартаментИзящни изкуства
доц. д-р Анна Янева
доц. д-р Анна Янева
1967-2017
Доц. д-р Анна Янева се дипломира, като магистър по изящни изкуства, 1996 г. „Живопис“ – НХА „Николай Павлович“, София в класа на Светлин Русев. От същата година преподава в НБУ. През 2010 г. защитава дисертация в професионално направление: „Изкуствознание и Изобразителни изкуства“ на тема: „Модерно и постмодерно представяне и експониране на съвременното изкуство (1989-2005 г.)“.
Преподавателската и работа продължава повече от 20 години, в които методите и целите на обучението в областта на визуалните изкуства са насочени към новите технологии и дигитални. Водила е курсове по рисуване, живопис и дигитално рисуване с таблет, отнасящи се към новите технологии във визуалните изкуства в няколко програми по изкуствата в НБУ: „Анимационно кино“, Пластични изкуства“/ „Визуални изкуства“. Организатор е на множество студентски изложби, предимно с интердисциплинарен характер.
От 2015 г. доц. д-р Анна Янева е щатен „доцент“ в департамент „Изящни изкуства“. По време на преподавателската си дейност тя води курсове към модул „Живопис и стенопис“ от БП „Визуални изкуства“ и БП „Анимационно кино“ (департамент „Кино, реклама и шоубизнес“) и МП „Живопис“. Автор е на много успешни общообразователни курсове за умения, като „Дигитални изкуства с таблет“, който се радва на голям интерес от страна на студентите в НБУ.
Един от акцентите в работата ѝ като преподавател е насочена към организирането на семинари и пленери, чрез които студентите да комуникират и творят в различна от университетската среда. Това е интердисциплинарен медот, който наистина влияе за подобраване на творческата атмосфера, както и на изчистването на идеите, изведени на „чист въздух“. Доц. д-р Анна Янева осъществава много подобни пленери и проекти, въвличащи студентите от различни програми по изкуствата в НБУ, съвмествно с други учебни заведения, Столична Община, Столична библиотека, СУ „Св. Климент Охридски“, ЦСВП „Иван Дуйчев“, УНИЦЕФ и др.
Като художник доц. д-р Анна Янева се изявява в областта на живописта. Нейни произведения са притежание на галерии, институции и частни колекции или с постоянни участия и договори в галерии, университети и институции в САЩ, Япония, Белгия, Канада, Англия, Австралия, Германия, ЮАР и др.
Една от последните ѝ творчески изяви е самостоятелната изложба „Quo Vadis“. Серията живописни платна се фокусират върху вечния въпрос, „Quo vadis?“ (накъде отиваме). Целта на авторката е да и достави естетическа наслада на сетивата, и да покаже определени ситуации от съвремието ни такива, каквито са.