facebook

ДепартаментИзящни изкуства

проф. Екатерина Русинова

проф. Екатерина Русинова

Проф. ЕКАТЕРИНА РУСИНОВА

Художник, преподавател и методически специалист в областта на средното и висшето художествено образование 1978 - 2020 г.

Ръководител на департамент „Изящни изкуства“ за периода 2001 - 2007 г.

Декан на Бакалавърски факултет за 2002 г.

 

 

Екатерина Русинова е професор по изобразителни студии – рисуване, с научни интереси в областта на графичния дизайн (оформление на опаковката, етикета, запазената марка, рекламната графика) и изящната графична рисунка. От 1973 г. до 1992 г. е експерт-методист по проблемите на висшето и средно художествено образование в страната към Министерството на културата. Разработва и участва в разработки на учебни планове, учебни програми, правилници, наредби, методически указания, концепции за развитието на художественото образование. През 1983 г. е наградена с орден „Кирил и Методий” II-ра степен за особени заслуги в развитието на художественото образование в Република България.

От 1992 до 1997 г. е преподавател по „Рисуване” и заместник-директор по учебната работа в СХУ по приложни изкуства. Дългогодишен член (от 1980 г.) в международната организация „ИНСЕА” към ЮНЕСКО; от 1974 г. – член на Ателието на младия художник към СБХ; от 1984 г. – член на секция „Графичен дизайн” към СБХ;

Проф. Екатерина Русинова започва преподавателската си дейност в НБУ през 1998 г. като хоноруван преподавател по „изобразителни студии“ в департамент „Пластични изкуства (сега „Дизайн“). През 1999 г., след издържан конкурс, става редовен преподавател и директор на базова програма. След като през 2001 г. се хабилитира по „Изобразителни студии и приложна графика“ през същата година е избрана от Академичния съвет на НБУ за ръководител на департамент „Пластични изкуства“, който ръководи до 2007 г.

В този период тя разработва нови бакалавърски програми с участието на специалисти в областта на изящните, приложните изкуства, дизайна и архитектурата: „Живопис“, „Художествено стъкло“, „Архитектура“, като също така обновява съдържанието на основната бакалавърска програма, включвайки курсове по история на изкуството от програмите в департамент „Изкуствознание и история на културата“.

През 2007 г. по инициатива на проф. Богдан Богданов е създаден нов департамент – „Изящни изкуства“, като именно проф. Русинова е натоварена със задачата да създаде професионален екип от преподаватели, да разработи нова бакалавърска и магистърски програми. В основата на тези програми проф. Русинова залага на идеята за  тяхната конкурентноспособност на част от специалностите в Националната художествена академия. Предложените от нея комбинирани специалности в една програма са истинско осъвременяване на формата на художествено образование, което е обърнато към съвременните условия на пазара на труда. Тя комбинира специалностите по начин, в който те наистина взаимно да се допълват и да дават една по-добра и по-широкоспектърна професионална квалификация на студентите. Проф. Екатерина Русинова е автор на бакалавърска програма „Пластични изкуства“, с предлаганите в нея четири  модула: „Графика и илюстрация“, „Живопис и стенопис“, „Керамика и стъкло“ и „Сценичен дизайн“, разработени с дейното участие на преподавателите от съответните жанрове на изобразителното изкуство. Следва и предложният от нея 5-и модул „Плакат и рекламна графика“. Съавтор е на 3 от магистърските програми към департамента: „Илюстриране и графични технологии“ и Плакат и комуникативен дизайн“, „Живопис“.

Друг акцент в дейността на проф. Русинова е методическата роля на департамент „Изящни изкуства“ за разширяването на общобразователното значение на дисциплината „рисуване“ във всички програми на НБУ – тези по изкуства, но и някои програми с хуманитарен профил. Проф. Екатерина Русинова е автор на няколко много успешни общобразователни курсове за умения, които се раздват да голям интерес от страна на студентите: „Голо тяло – бързи рисунки“,  „Графична рисунка и стилизация“ и „Стилизация и орнамент“.

Така създаденият нов департамент „Изящни изкуства“ и програмите към него се превръща в една от истинските алтернативи на класическото висше образование по изобразително изкуство. Департаментът предлага програми, носещи марката на новите образователни тенденции в тази област, предлагайки симбиоза между близки по жанр специалности.

През целия период на своята преподавателска дейност, проф. Екатерина Русинова се радва на висока оценка от страна на студентите, а през 2012 г. е отличена с наградата на НБУ – „Преподавател на годината“.

Като художник в областта на класическата графична рисунка и графичното оформление на етикет и опаковка проф. Русинова е един от доайените. Тя е художник, който защитава някои аспекти на класическото образование, които носят следите на Ренесанса и ранния Барок в изяществото на рисунката и мекотата на графичната линия, която само една рисунка може да носи. Проф. Русинова е автор е на много портретни рисунки със сух пастелен молив, които по-късни години от творчеството си започва да комбинира с ярки цветни фонове, решени в акрилна техника. Крайният резултат показва завидно майсторство на изобразителна графична техника и дълбоко вникване в натурата и човешката психология.

В областта на графичното оформление на етикет и опаковка проф. Русинова има реализирани многобройни проекти за хранително-вкусовата промишленост и козметиката; проекти за етикети на алкохолни напитки за износ в Канада, Русия, Белгия, Великобритания и други страни, рекламни материали и др. Работи и в областта на приложните изкуства – сувенирите; има голям брой реализирани копия на ценни български и руски икони.

Проф. Екатерина Русинова взима участие в много групови изложби в страната и чужбина, както и е автор на не малко самостоятелни творчески изяви. Има отличия и награди за работата си в областта на графичното оформление на етикет и опаковка – награда „Златни ръце” на международен панаир – Пловдив за оформление на етикет на бяло вино „Десислава” – 1982 г.; награда на международен панаир – Пловдив – за оформление на етикет за гроздова ракия „Сливенска перла” – 1983 г.; награда на международен панаир – Пловдив – за оформление на етикет на бяло полу-сухо вино „Русенски мускат” – 1984 г.; награда на международен панаир – Пловдив и ОХИ-СБХ за оформление на серия етикети за аперитив Biter „Sophia” – 1990 г.; отличена с Грамота от Националната асоциация за дизайн и реклама за най-добро представяне в раздел „Графичен дизайн” на Обща художествена изложба „Дизайн 2001” – 2001 г.; Награда на СБХ за особено престижно представяне на ОХИ „Дизайн 2001” – 2001 г. ;